Wydarzenie rozpoczęło się od powitania licznych gości przez Pawła Jakubika, Przewodniczącego Forum Technologii Bankowych, Bartłomieja Noconia, Dyrektora Związku Banków Polskich oraz Krzysztofa Goworka, CEO TUATARA. Wydarzenie zgromadziło pełną salę uczestników, co podkreśla, jak istotna jest to tematyka dla całej branży.
Co oznacza AI Governance w praktyce?
Pierwszą część prezentacji poprowadził Tomasz Kostrząb, CTO w TUATARA, wspólnie z Kubą Ruizem, Senior Counsel w Bird & Bird. W trakcie tej inspirującej dyskusji odpowiedziano na kluczowe pytania dotyczące tego, czym właściwie jest AI Governance i jak wprowadzać je w życie, a także w jaki sposób technologia, w tym IBM watsonx Governance, wspiera zgodność z regulacjami, szczególnie w kontekście AI Act.
Kuba Ruiz przedstawił perspektywę AI Act z punktu widzenia strategii dla sektora finansowego, omawiając, jak organizacje powinny przygotować się do jego wdrożenia. Poruszył też niezwykle ważny wątek jakim są obowiązki dostawców AI i jakie mogą wyniknąć kary z ich nieodpowiedniego przestrzegania.
W drugiej części wystąpienia, Tomasz Kostrząb skupił się na technologii i tym, w jaki sposób pomaga ona w zapewnieniu zgodności z regulacjami. Odpowiedział na pytanie co tak naprawdę oznacza AI Governance w praktyce. Podzielił to zastosowanie na dwa poziomy: makro oraz mikro. Do zadań na poziome makro należą między innymi: określenie obowiązków prawnych i odpowiednich polityk firmy, rozszerzanie ram ryzyka korporacyjnego, wyartykułowanie zasad AI, określenie ról i obowiązków czy prowadzenie audytów i kształtowanie umiejętności wśród pracowników.
Na poziome mikro skupił się już na bardziej szczegółowych i konkretnych zadaniach podzielonych na konkretne etapy, a każdy z nich zakłada działania jakie należy wykonać w organizacji jak, przypisanie właściciela biznesowego, udokumentowanie celu modelu, przeprowadzenie oceny ryzyka, dokumentację modelu, szczegółowy przegląd i testy, ocenie zgodności, dokumentacji procesu wdrożenia, zarządzanie incydentami czy zatwierdzenie i udokumentowanie wycofania z użycia.
Zarządzanie AI to nie tylko kwestia wdrażania odpowiednich technologii, ale także przestrzegania przepisów prawnych oraz zapewnienia uczciwości i przejrzystości decyzji podejmowanych przez algorytmy. Tomasz opowiedział również, jak watsonx.governance pomaga w zapewnieniu zgodności z przepisami i o trzech wymiarach tego wsparcia i zarządzania.
Wgląd w AI z perspektywy Generali Polska
Kolejnym prelegentem był Piotr Babaczyk, Szef Działu Data Science w Generali Polska, który podzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie strategii i zarządzania sztuczną inteligencją w ramach Generali Group. Podkreślił, jak kluczową rolę odgrywa AI w działalności firmy oraz jak ważne jest budowanie solidnych fundamentów w zakresie zarządzania danymi i algorytmami.
Podejście TUATARA do zarządzania AI
Branża finansowa funkcjonuje w silnie regulowanym środowisku i każdy nowy trend technologiczny spotyka się z uważnym nadzorem instytucji regulacyjnych. Właśnie dlatego tematyka AI Governance zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście przyszłości finansów. Śniadanie Technologiczne, które zorganizowaliśmy, pokazało, jak kluczowe jest wdrażanie zasad odpowiedzialnego zarządzania sztuczną inteligencją w tej branży.
W TUATARA traktujemy AI governance jako jeden z kluczowych elementów wdrażania sztucznej inteligencji w branży finansowej. Wierzymy, że odpowiedziane i zgodne z regulacjami zarządzanie AI to fundament długofalowego sukcesu w tym sektorze. W istocie, nasza wyróżniająca wartość polega na pragmatycznym, kompleksowym podejściu do jej wdrażania i skalowania. Nie chodzi tylko o wdrażanie technologii, lecz o wspieranie rzeczywistej transformacji biznesowej przy pomocy AI, z dbałością o długoterminową zrównoważoną wartość i tworzenie realnych korzyści.