analiza danych satelitarnych
TUATARA wkracza do przemysłu kosmicznego z pierwszym kontraktem na analizę danych z orbity
4 minPOZOSTAŁO

TUATARA wkracza do przemysłu kosmicznego z pierwszym kontraktem na analizę danych z orbity

Metody obserwacji Ziemi i branża satelitarna wciąż ewoluują – z niszowego i mocno wyspecjalizowanego rynku, obsługującego tradycyjne sektory takie jak Obrona Narodowa czy wywiad, trafia obecnie do szerokiego spektrum branż, takich jak górnictwo, rolnictwo, energia odnawialna czy nawet monitoring i reagowanie na klęski żywiołowe. W następstwie dwóch porozumień pomiędzy ETCO, TUATARA, Virgin Orbit i SatRevolution podpisaliśmy umowę na budowę pierwszego omańskiego satelity i rozwiązań cyfrowych do analizy wszystkich gromadzonych danych. Nasze doświadczenie w zakresie AI, Computer Vision i Machine Learning pomoże w budowaniu przemysłu kosmicznego w Zatoce Perskiej.

analiza danych satelitarnych

Analiza danych z orbity w służbie biznesu i nauki

W ramach kontraktu, SatRevolution zbuduje pierwszego omańskiego satelitę CubeSat, którego jeszcze w tym roku wystrzeli przygotowana przez Virgin Orbit rakieta. My opracujemy i wdrożymy rozwiązania, które wzmocnią badania naukowe i potencjał biznesowy oraz pomogą rozwinąć możliwości inwestycyjne i badawcze dzięki analizie przechwyconych danych i obrazów kosmicznych.

Zdjęcia cyfrowe pozyskane w ramach misji na orbitę okołoziemską będą mogły być dalej wykorzystywane przez wiele branż, na przykład do wykrywania linii sejsmicznych, dokumentowania utrzymujących się wycieków ropy, formacji skalnych, wzniesień i większych struktur terenowych, identyfikacji jałowych lub produktywnych zbiorników wodnych czy nieinwazyjnego mapowania obszarów chronionych. Krzysztof Goworek
CHIEF INNOVATION OFFICER W TUATARA

Nasza rola w programie kosmicznym Omanu

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią programu kosmicznego Omanu i opracowywać rozwiązania, które przetłumaczą dane z kosmosu i przyspieszą nie tylko rozwój branży STEM, ale także wspomogą inne przedsiębiorstwa w Omanie, pomagając im osiągnąć bardziej wydajny, bardziej zrównoważony wzrost.

Analiza danych satelitarnych

Warto zauważyć, że dane z CubeSat mają potencjał, aby wspierać różnorodną gamę rozwiązań w wielu obszarach, nie tylko w przemyśle naftowym i gazowym. Mogą dostarczyć przełomowych danych naukowych umożliwiających wykrywanie ukrytych wzorców klimatycznych, identyfikowanie trendów i przewidywanie zmian spowodowanych, na przykład, klęskami żywiołowymi. Takie badania mogą także zwiększyć opłacalność biznesów branży wydobywczej, dzięki tańszym i bardziej zrównoważonym poszukiwaniom ropy i gazu, minimalizacji czasu potrzebnego na wybór nowych lokalizacji odwiertów, zmniejszaniu ryzyka niemonitorowanego wycieku i przewidywaniu wpływu poszukiwania zasobów naturalnych na środowisko.

TUATARA dla rozwoju przemysłu kosmicznego

Nasza współpraca z ETCO i SatRevolution ma na celu dostarczanie technologii i rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku kosmicznego, budowania rozwiązań monetyzacji danych oraz wzrostu gospodarczego kraju. Dla przykładu, dzięki połączeniu danych z pochodzącymi z innych źródeł, i korzystając ze zdalnych pomiarów, rolnicy będą mogli uzyskać dokładniejsze informacje na temat wilgotności gleby lub nawodnienia roślin i lepiej zrozumieć, co dzieje się z ich uprawami w dowolnym momencie, zapewniając im zdrowy wzrost przez cały sezon. W przemyśle morskim CubeSat może dostarczać dane o strefach połowowych lub prognozę zakwitu glonów. Spostrzeżenia nanosatelitów można wykorzystać nawet w bezpieczeństwie wewnętrznym, od nadzoru granic lądowych po pomoc w danych i misjach ratunkowych na lądzie i wodzie.

Przykładowe zastosowania danych kosmicznych w różnych branżach:

  • Ropa naftowa i gaz: monitorowanie pól naftowych na lądzie i na morzu; pozycjonowanie instalacji, prognozy klęsk żywiołowych
  • Rolnictwo: monitorowanie plonów, odżywiania i nawadniania, monitorowanie zdrowia upraw
  • Morski: nadzór nad strefą połowową; prognozowanie zakwitu glonów; monitorowanie oceanu
  • Energia odnawialna: wybór miejsca instalacji; prognozowanie produkcji energii
  • Monitoring miejski: kataster i mapowanie terenu, monitoring ciepła, monitoring infrastruktury
  • Monitorowanie środowiska: prognozy zagrożeń, wspierające wczesne ostrzeżenia
  • Bezpieczeństwo: nadzór nad granicami lądowymi, wsparcie operacji ratowniczych, identyfikacja statkówca

Nasze partnerstwo z ETCO, SatRevolution i Virgin Orbit jest częścią strategicznej współpracy, wspierającej program kosmiczny Bliskiego Wschodu i będącej częścią narodowej strategii Sułtanatu na rzecz cyfryzacji i rozwoju nauki: „Oman 2040”. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie przyszłość, zarówno w branży STEM, jak i w innych obszarach rozwoju Omanu.

Spodobało Ci się?