AI Governance: etyczne, sprawiedliwe i dobrze udokumentowane decyzje oparte na AI

Podczas Digital Banking Academy, Krzysztof Goworek (CEO, TUATARA) zaprezentował kompleksowy przegląd unijnej ustawy o sztucznej inteligencji (EU AI Act), omawiając jej kluczowe aspekty oraz bezpośrednie konsekwencje jej wdrożenia w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z planem, nowe przepisy wejdą w życie 2 sierpnia 2025 roku, a ich celem jest ustanowienie ram zarządzania sztuczną inteligencją oraz określenie kar za niewłaściwe jej wykorzystywanie. Zwrócił szczególną uwagę na krótki czas, który pozostał dla instytucji finansowych, w tym banków, na wdrożenie praktycznych rozwiązań zapewniających zgodność z nowymi przepisami

W TYM VIDEO:
  • AI Act - harmonogram i wyzwania
  • Klasyfikacja sytemów AI
  • Trzy składowe i wymiary AI Governance
  • Cykl życia klasycznych i dużych modeli AI
  • Jak zarządzać modelem za pomocą IBM watsonx.governance?
Krzysztof Goworek

Krzysztof Goworek

CEO, TUATARA

Ryzyko i znaczenie zarządzania AI

Brak odpowiedniego przygotowania do implementacji zapisów EU AI Act może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zakłócenia operacyjne i wysokie kary. Badania pokazują, że aż 60% instytucji finansowych nie jest w pełni gotowych na nadchodzące zmiany, mimo rosnących inwestycji w sztuczną inteligencję. Z tego względu, skuteczne zarządzanie AI staje się kluczowym elementem nie tylko w kontekście zgodności z przepisami, ale także zarządzania ryzykiem reputacyjnym i operacyjnym.

AI Act jako lista kontrolna dobrych praktyk

AI Act można traktować jako szczegółową listę kontrolną dobrych praktyk IT, dostosowaną do sztucznej inteligencji. Liczne korzyści płynące z właściwego zarządzania sztuczną inteligencją, które wykraczają poza unikanie kar. Kluczowym czynnikiem sukcesu we wdrażaniu nowych technologii jest budowanie zaufania do sztucznej inteligencji poprzez zapewnienie jej zrozumiałości, uczciwości, solidności i przejrzystości.

Praktyczne wdrożenie

Rozwiązania technologiczne wspierające organizacje w zarządzaniu sztuczną inteligencją zgodnie z nowymi przepisami obejmują m.in. wdrożenie scentralizowanego pulpitu nawigacyjnego do zarządzania wszystkimi modelami AI. Narzędzie to pozwala na śledzenie statusu w czasie rzeczywistym, monitorowanie wskaźników wydajności, ocenę ryzyka oraz dostęp do pełnej dokumentacji. Wykorzystanie w narzędziu rozwiązania od IBM watsonx.governance zapewnia skonsolidowany widok i zarządzanie różnymi modelami AI, w tym monitorowanie, śledzenie cyklu życia i zautomatyzowaną obsługę zgodności. To podejście pozwala na redukcję ryzyka związanego z pojedynczymi punktami awarii oraz poprawia efektywność wdrażania.

Krzysztof Goworek zakończył szkolenie podkreślając pilną potrzebę implementacji rozwiązań, które zapewnią odpowiedzialne i zgodne z prawem zarządzanie sztuczną inteligencją. Podkreślił, że przestrzeganie nowych przepisów to nie tylko obowiązek, ale także szansa na zwiększenie efektywności organizacji oraz budowanie zaufania do etycznego wykorzystania AI w biznesie. Właściwe zarządzanie sztuczną inteligencją to inwestycja w przyszłość, która pozwala na minimalizowanie ryzyka oraz osiąganie lepszych wyników operacyjnych.

Prawo wymusza na nas dojrzałość podejścia do wykorzystywania sztucznej inteligencji. To nie są regulacje, które można potraktować jako sztuczne i niepotrzebne, one również z perspektywy reputacyjnej są bardzo istotne.

W TYM VIDEO:
  • AI Act - harmonogram i wyzwania
  • Klasyfikacja sytemów AI
  • Trzy składowe i wymiary AI Governance
  • Cykl życia klasycznych i dużych modeli AI
  • Jak zarządzać modelem za pomocą IBM watsonx.governance?
Krzysztof Goworek

Krzysztof Goworek

CEO, TUATARA
Spodobało Ci się?

Może Cię zainteresuje